ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA

 
Ekologiczne metody produkcji  mają zapewniać ochronę zdrowia społeczeństwa i  i stanowić system zrównoważony pod względem:

ekologicznym – nie obciąża  w stopniu większym niż naturalne ekosystemy;

ekonomicznym – jest w dużym stopniu niezależny od nakładów zewnętrznych;

społecznym – umożliwia zachowanie oraz rozwój wsi i .

Producenci i przetwórcy  ekologicznej mają obowiązek oznaczenia swoich produktów . W Polsce stosowane są  11 firm, między innymi: Agrobiotest, Bioeksperta, Biocert, Ekogwarancja PTRE, Cobico, PCBC i PNG.

W Unii Europejskiej produkcja takiej  jest regulowana rozporządzeniem, czyli aktem prawnym najwyższej rangi (Rozporządzenie Rady EWGnr 2092/91, z dnia 01.01.1993 r., w sprawie  ekologicznego oraz znakowania jego produktów i środków spożywczych, obowiązujące w państwach członkowskich UE). Od maja 2004 rozporządzenie to obowiązuje również w Polsce.

Potocznie określenie “ ekologiczna” często bywa używane zamiennie z określeniem “zdrowa ”. Jednakże podczas gdy pierwsze z pojęć określa  certyfikowaną, drugie jest w zasadzie tylko nazwą stworzoną dla celów marketingowych i nie narzucającą żadnych określonych standardów.

Polski rynek  ekologicznej jest obecnie szacowany na ok. 100 mln. €.  certyfikowaną kupuje już ok. 7% polskich konsumentów – głównie w specjalistycznych sklepach, na półkach zlokalizowanych w ekologicznych wyspach w supermarketach oraz bezpośrednio u . Powierzchnia polskich  ekologicznych rośnie dynamicznie. W 2008 roku funkcjonowało w Polsce 14.896  ekologicznych obejmujących łącznie obszar 314,9 tys. hektarów (tj. 1% powierzchni całego kraju).

Kontrola przeprowadzona w 2013 r. wykazała, nieprawidłowości w ponad 57% skontrolowanych placówkach.

W Unii Europejskiej obowiązuje logo (tzw. ), którym oznacza się  pochodzącą z produkcji ekologicznej i po którym można ją rozpoznać w sklepach.