NAJNOWSZE TRENDY EDUKACYJNE

 
 
  • Flipped classroom
  • Media społecznościowe
  • Blended learning
  • Task-based language learning (TBLL)
  • MOOCs
  • Wirtualne konferencje
  • BYOD

A -  - to łączenie bezpośredniej pracy z uczniem (twarzą w twarz, również przez Internet) z jego samodzielną edukacją wykorzystującą platformy internetowe czy e-learningowe.

B -  - przestają być wyłącznie narzędziem marketingowym czy rozrywką. Zrewolucjonizują naukę. Są idealnym rozwiązaniem dla naglących wyzwań edukacyjnych, takich jak np. różnice w stylach uczenia się ludzi różnych pokoleń.

C -  - metoda polegająca na uczeniu języka za pomocą praktycznych zadań, a nie czytania ogólnych tekstów, powtarzania fonetyki czy trenowania gramatyki. Podstawą nauki są zaaranżowane sytuacje, w których studenci mają dobrać i zastosować język w taki sposób, żeby wykonać zadanie.

D -  - czyli masowy otwarty kurs online, dostępny dla każdego i umożliwiający przyswojenie wiedzy na światowym poziomie za darmo. Jest to jeden z najnowszych trendów edukacyjnych w myśl idei lifelong learning.

E -  - są atrakcyjne cenowo, ludzie mogą w nich uczestniczyć w dowolnym miejscu i czasie, a ponadto są znacznie łatwiejsze do zorganizowania pod względem logistycznym. Zgodnie z najnowszymi trendami edukacyjnymi będzie ich powstawać coraz więcej.

F -  - czyli odwrócona klasa. Uczniowie uczą się w domu z materiałów multimedialnych przygotowanych przez prowadzącego (np. nagranej prezentacji, podcastu, itp.), a na zajęciach praktycznych na uczelni, uzyskują od profesora odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nowego materiału i mają okazję przećwiczyć go w praktyce. Dodatkowo podczas samodzielnej pracy mają możliwość asynchronicznej komunikacji z wykładowcą.

G -  - określenie to odnosi się do polityki, która zezwala pracownikom przynieść do pracy własne urządzenia mobilne (laptopy, tablety, smartfony). “Bring your own device” zwane jest również BYOT bring your own technology, BYOP bring your own phone oraz BYOPC bring your own PC. Pracownicy mogą korzystać z mobilnych urządzeń, by zaczerpnąć informacji o firmie lub korzystać z ulubionych aplikacji. Termin ten odnosi się również do praktyki stosowanej przez studentów, czyli korzystania w placówkach edukacyjnych ze swoich urządzeń mobilnych.